معایب استفاده از ورق MDF برای ساخت سازه های چوبی چیست؟َ

4.7/5 - (4 امتیاز)

ام دی اف (MDF) یکی از انواع ورق‌های چوبی است که در سال‌های اخیر موردتوجه بسیاری از نجارهای قرار گرفت و سهم زیادی از بازار صنعت چوب ایران را به خود اختصاص داده است. شرکت‌های بسیار زیادی از ورق ام دی اف برای ساخت لوازم چوبی، سرویس‌های چوبی، کابینت و … استفاده می‌کنند.

MDF از ترکیب خرده‌های چوب (پودر چوب) و رزین (چسب) تولید می‌شود. MDF یا Medium Density Fiberboard d یک ورق مهندسی شده است که به زبان ساده تحت گرما و پرس از ترکیب چیپس چوب و چسب اوره فرمالدئید ساخته می‌شود. ورق ام دی اف در بازار به‌صورت دو رو خام، یک رو خام (یک رو لمینیت) و دو رو لمینیت (روکش لمینیت) و … به فروش می‌رسند.
وقتی MDF را برش می‌دهید، ذرات گرد و غبار به همراه چسب اوره فرمالدئید در هوا پخش می‌شود. همین خصوصیت ورق ام دی اف به خطرات استفاده از این ورق افزوده است. به عبارتی یک نجار باید در کنار استنشاق گرد و خاک ناشی از برش، ماده‌ای خطرناک و سمی و سرطان‌زا به نام فرمالدئید را هم وارد بدن خود می‌کند.

پیشنهاد خرید

سرویس خواب چوبی

۴۹,۵۰۰,۰۰۰ تومان۴۹,۵۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

آیا فقط ام دی اف خطر دارد؟

البته این موضوع را نباید فراموش کرد که گرد و خاک تمامی ورق‌های چوب و حتی چوب طبیعی برای سلامت نجار خطر دارد و نباید استفاده از تجهیزات استاندارد مکنده گرد و غبار غافل شد. اگر فرمالدئید موجود درام دی اف سرطان‌زا هست، خاک اره بدون فرمالدئید هم سرطان‌زا هست! نباید به خاطر اینکه در کارگاه خود از ام دی اف استفاده نمی‌کنید، از تجهیزاتی مانند مکنده هوا و تهویه هوا و … غافل شوید.

برای ساخت ورق ام دی اف به نسبت سایر ورق‌های چوبی موجود در بازار مانند پلای وود، OSB، فینگر جوینت و … از چسب بیشتر استفاده می‌شود. به‌عنوان مثال در ورق‌های OSB از رزین فنل فرمالدئید استفاده می‌شود که درصد کمتری از فرمالدئید را در خود دارد.
اثرات گرد و غبار ناشی از چوب بر سلامت انسان چیست؟
گرد و غبار چوب و به‌خصوص از چوب سخت باعث ایجاد سرطان بینی و سینوس در کارگران شاغل در صنعت چوب می‌شود. برخی از گونه‌هایی از درخت که به‌عنوان عامل سرطان شناخته می‌شوند، شامل چوب بلوط، ماهون، راش، گردو، توس، نارون و … هستند. همانند فرمالدئید، این سرطان‌ها سال‌ها طول می‌کشد تا پیشرفت کنند و به‌طور کلی نیاز به قرار گرفتن در معرض قابل توجه و مداوم برای مدت طولانی دارند.

پیشنهاد خرید

میزکنسول بار

۳۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان۳۲,۰۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

سؤال اینجاست که آیا ام دی اف برای ساخت سازه‌های چوبی مناسب هست یا نه؟

پاسخ کوتاه این جواب خیر هست. بسیاری از ما در مورد معایب استفاده از ام دی اف آگاهی داریم و همه اهالی فن صنعت چوب می‌دانیم که این ورق‌هایی ازاین‌دست چقدر به ما و محیط‌زیست ما آسیب می‌رسانند؛ اما باز هم بی محابا از این ورق‌های سمی استفاده می‌کنیم!

اگر کمی بلندتر به این موضوع فکر کنیم، شاید بتوانیم دلایلی پیدا کنیم که استفاده از ام دی اف را توجیه کند. در ابتدا به موضوع مزایا ورق ام دی اف می‌پردازیم تا بدانیم به مزایا استفاده از این ورق آگاه هستیم و در مرحله بعد به موضوع معایب ورق‌های MDF و راهکارها می‌پردازیم؟

پیشنهاد خرید

صندلی راک

۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان۲۰,۰۰۰,۰۰۰ تومانخرید کنید

مزایای استفاده از ورق ام دی اف چیست؟
در این بخش به‌صورت تیتر وار به معرفی مزایا ورق MDF می‌پردازیم.

 * به خاطر استفاده از مواد شیمیایی برای ساخت این ورق، حشرات تمایلی برای نفوذ در داخل آن را ندارند

  • ام دی اف در برابر سرما و گرما واکنش چندانی نشان نمی‌دهد؛ اما در برابر رطوبت و آب مقاومت چندانی ندارد.
  • هزینه تولید ورق‌های ام دی اف به مراتب پایین‌تر از هزینه تولید ورق چوبی هست و از چوب‌های پرتی استفاده می‌شود.
  • و موارد دیگری که احتمالاً به آن آگاه هستید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *